صنايع شيميايي ژيكاوا

هبلكس بتن سبك يا بتن هوادار اتوكلاوي

هبلكس بتن سبك يا بتن هوادار اتوكلاوي

هبلكساز مسائل و دغدغه هاي مهم مهندسان عمران در امر طراحي، محاسبه و ساخت پروژه هاي عمراني وزن سازه به منظور پايداري بهتر در برابر نيروي زلزله است. ازآنجائيكه امروزه تمامي ساختمان ها به صورت اسكلت فلزي و يا بتوني اجرا مي‌شوند. پارتيشن ها و ديوارهاي داخلي فقط نقش جدا كننده فضا را برعهده دارند و هرچه مصالح بكاررفته شده دراين اجزا سبك تر باشد تاثير مستقيمي در كاهش وزن سازه دارد.

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۵ تير ۱۳۹۴ساعت: ۱۲:۱۴:۲۵ توسط:س.ا موضوع: مقالات عمراني

نكات حائز اهميت در جزئيات سازه هاي بتني

نكات حائز اهميت در جزئيات سازه هاي بتني

 

١). حداقل طول وصله در تيرها، ستونها و دالها، 55 برابر قطر آرماتور رعايت گردد. در صورتي كه طول وصله كمتر از اين مقدار باشد، محاسبات مربوطه در دفترچه محاسبات اضافه شود.

2. در ستونهاي قابهاي با شكل پذيري متوسط و زياد، توجه شود كه حداكثر نسبت آرماتور طولي در محل وصله به 6% محدود گردد. لذا در صورتي كه نسبت آرماتور ستون بيش از 3%باشد، بايد آرماتورهاي مقطع، در طول ستون در محلهاي متفاوت وصله شوند به نحوي كه در هر مقطع ستون، نسبت آرماتور از 6% فراتر نباشد.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۵ تير ۱۳۹۴ساعت: ۱۲:۱۲:۵۵ توسط:س.ا موضوع: مقالات عمراني

معرفي ومقايسه مهاربندها ي ( CBF - EBF- KBF ):

معرفي ومقايسه مهاربندها ي ( CBF - EBF- KBF ):

مهاربندهاي همگرا (CBF)
در مهاربندي همگرا امتداد اعضا شامل تير، ستون و مهاربند همگرا از يك نقطه عبور مي كنند.قابهاي با مهاربند همگرا
CBFدر برابر زلزله از نظر سختي، تغيير مكان و مقاومت در محدوده خطي رفتار خوبي از خود نشان مي دهند، ولي در محدوده ارتجاعي به علت سختي جانبي مهاربندها قابليت جذب انرژي كمتري دارند و در نتيجه شكل پذيري كمتري دارند.در اين قابها برش وارده در ابتدا توسط اعضاي قطري جذب شده و سپس مستقيما به نيروهاي كششي و فشاري تبديل شده و به سيستم انتقال پيدا مي كند. 

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۵ تير ۱۳۹۴ساعت: ۱۲:۱۱:۰۱ توسط:س.ا موضوع: مقالات عمراني

كاربردهاي بتن اليافي

كاربردهاي بتن اليافي

 

دالها

الياف بتنبيشترين كاربردهاي بتن مسلح به الياف بويژه الياف فولادي تاكنون در دالها , عرشه پلها , كف سازي فرودگاهها , پاركينگها و محيطهاي در معرفي كاويتاسيون و فرسايش بوده است . در پل سازي مهمترين كاربرد ان در سطوحي بوده كه در معرض خوردگي و فرسايش قرار دارند .


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۵ تير ۱۳۹۴ساعت: ۱۲:۱۰:۰۳ توسط:س.ا موضوع: مقالات عمراني

سيستم سقف كوبياكس Cobiax

سيستم سقف كوبياكس Cobiax

سقف‌هاي بتن مسلح به دليل نياز به كنترل تغيير شكل‌ها و ترك‌ها ،بسيار مورد توجه و گاه محدود به دهانه هاي كوچك مي‌شوند. حال اگر بتوان مقطع سقف‌هاي بتن مسلح، به ويژه دال‌ها را به نحوي بهبود بخشيد كه بتواند علاوه بر تأمين ضوابط كنترلي ،در مقايسه با دال‌هاي مشابه از وزن كمتري برخوردار باشند،مي‌توان به شيوه جديدي در روش اجراي دال‌هاي بتن مسلح دست يافت .با توجه به آنكه در دال‌هاي بتني دو طرفه معمولاً از نظر تحمل نيروي برشي مشكلي وجود ندارد ،اصول طراحي اين نوع سقف ،بر مبناي حذف قسمتي از بتن مياني و ايفاي عملكرد دال دوطرفه مي‌باشد به نحوي كه يك دال بتني حاوي حفره هاي ناشي از حضور گوي‌هاي كروي تو خالي فراهم شود .

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۵ تير ۱۳۹۴ساعت: ۱۲:۰۹:۰۶ توسط:س.ا موضوع: مقالات عمراني

سيستم بتني پيش تنيده

سيستم بتني پيش تنيده

Pre Tension & post Tension
مقاومت بتن در برابر فشار بالاست ولي در مقابل كشش ضعيف است. ايجاد پيش فشردگي در بتن با كابل‌هاي فولادي باعث مي‌گردد بتن همواره در تنش فشاري باقي بماند و در نتيجه ميزان باربري آن افزايش خواهد يافت. چون كابلها در حالت فشرده قرار دارند و نيروي كششي را به نيروي فشاري تبديل مي‌كنند و هيچ ضعفي در مقطع بتن ايجاد نمي‌كنند و بتن فقط تحت بارهاي بسيار زياد به كشش مي‌افتد و ترك نمي‌خورد.

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۵ تير ۱۳۹۴ساعت: ۱۲:۰۸:۱۷ توسط:س.ا موضوع: مقالات عمراني

ژئوگريدها-Geogrid

ژئوگريدها-Geogrid

ژئوگريد يكي از انواع ژئوسنتتيك هاست كه از مجموعه نوارهاي پليمري متصل به يكديگر كه به شكل شبكه در كنار يكديگر قرار گرفته اند ساخته شده است. در ميان نوار هاي شبكه ژئوگريد فضاي خالي كه چشمه ناميده ميشوند با ابعاد10 تا 100 ميليمتر جهت افزايش تأثير احاطه كردن خاك، سنگ و ساير مصالح ژئوتكنيكي تعبيه شده است. نوارها از مواد پليمري مختلفي نظير پلي پروپيلن، پلي اتيلن و الياف مقاوم پلي استر ساخته مي شوند.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۵ تير ۱۳۹۴ساعت: ۱۲:۰۷:۲۵ توسط:س.ا موضوع: مقالات عمراني

دلايل استفاده از صفحه كف ستوني و بولت:

دلايل استفاده از صفحه كف ستوني و بولت:

ستونهاي يك ساختمان اسكلت فلزي ، نقش انتقال دهنده بارهاي وارد شده را به فنداسيون (به صورت نيروي فشاري ، كششي ، برشي يا لنگر خمشي) به عهده دارند. در اين ميان ، ستون فلزي با صفحه اي فلزي كه از يك سو با ستون و از سوي ديگر با بتن درگير شده است روي فنداسيون قرار مي گيرد. توجه به اينكه ستون فلزي به علت مقاومت بسيار زياد تنشهاي بزرگي را تحمل مي كند و بتن قابليت تحمل اين تنشها را ندارد ؛ بنابراين صفحه ستون واسطه اي است كه ضمن افزايش سطح تماس ستون با پي ، سبب مي گردد توزيع نيروهاي ستون در خد قابل تحمل براي بتن باشد. كار اتصال صفحه زير ستوني با بتن بوسيله ميله مهار (بولت Bolt) صورت مي گيرد و براي ايجاد اتصال ، انتهاي آن را خم مي كنيم و مقدار طول بولت را محاسبه تعيين مي كند. تعداد بولت ها بسته به نوع كار از دو عدد به بالا تغيير مي كند ، حداقل قطر اين ميله هاي مهاري ميلگرد نمره ۲۰ است ؛ در حالي كه صفحه تنها فشار را تحمل مي كنر ، بولت نقش عمده اي ندارد و تنها پايه را در محل خود ثابت نگه مي دارد . نكته مهم هنگام نصب ستون بر روي صفحه تقسيم فشار اين است كه حتما انتهاي ستون سنگ خورده و صاف باشد تا تمام نقاط مقطع ستون بر روي صفحه بيس پليت بنشيند و عمل انتقال نيرو بخوبي انجام پذيرد . از آنجا كه علاوه بر فشار ، لنگر نيز بر صفحه زير ستوني وارد مي شود ، طول بولت بايد به اندازه اي باشد كه كشش وارد شده را تحمل نمايد كه اين امر با محاسبه تعيين خواهد شد.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۵ تير ۱۳۹۴ساعت: ۱۲:۰۶:۳۴ توسط:س.ا موضوع: مقالات عمراني

جاده هايي براي توليد برق در امريكا

جاده هايي براي توليد برق در امريكا

آنها بخش بزرگي از ۱۰ سال اخير را به نمونه سازي اوليه يك صفحه خورشيدي مقاوم گذرانده اند كه حتي مي تواند وزن سنگين ترين كاميون ها را هم تحمل كند. به اين شكل كه يك نوع شيشه بافت دار براي محافظت از صفحات خورشيدي اختراع كرده اند كه ضمن مقاومت زياد در برابر وزن، استاندارد اصطكاك سطح جاده با لاستيك خودروها را هم دارد.

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۵ تير ۱۳۹۴ساعت: ۱۲:۰۵:۲۵ توسط:س.ا موضوع: مقالات عمراني

تنش مجاز خاك تعيين

تنش مجاز خاك تعيين

روش تحليلي و اساسي تعيين ظرفيت بار پذيري و مقاومت مجاز خاك
پي هر ساختمان بايد قادر به تحمل فشار وارده از احداث ساختمان مورد نظر باشد ، بدون آنكه سبب تخريب و آسيب رساندن به سازه و تاسيسات ساختمان گردد . اين موارد نيازمند آن است كه خاكي كه در زير پي واقع شده و پي فشار خود را به آن منتقل مي كند بيش از توان بار پذيري خود تحت تنش قرار نگيرد و همزمان تغيير شكلهاي بجود آمده در خاك چه به علت وارد شدن فشارها از طريق پي و چه به علت عمل نيروهاي طبيعي در آن ايجاد نشستي بيش از نشست مجاز نكند . فشاري كه از طريق پي بر خاك زير ۀن وارد شده بدون ـنكه تنش فوق العاده اي در آن ايجاد كند (بدون آنكه شكست برشي ايجاد كند) ظرفيت بار پذيري خاك گفته مي شود . بطور معمول بار گذاري بر روي خاك از طريق پي در خاك ، ايجاد تغيير شكل مي كند كه اين تغيير شكل بصورت نشست كه حركت پي در جهت ساختمان به طرف پايين خاك حركات جانبي نيزدر اثر بارگذاري مي نمايد كه حركات جانبي خاك نيز حائز اهمييت است . از نكات مهم ديگر اكان حركات پي به علت پديده هاي طبيعي مانند تورم خاك ، انقباض خاك ناشي از تغييرات رطوبتي و يا يخبندان در خاك است . مقدار بار و نوع بار وارده بر پي ( بار استاتيكي ، بار زنده و يا بار تكراري ) ، پيش نياز عملكرد پي ( مانند حد اكثر نشست مجاز پي ) ، بالاخره ويژگيها و خصوصيات خاك همگي عواملي هستند كه در انتخاب نوع و ابعاد و اندازه پي مورد نياز و رفتار بعدي آن موثرند .


 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۵ تير ۱۳۹۴ساعت: ۱۲:۰۴:۰۰ توسط:س.ا موضوع: مقالات عمراني